Duyurular

STIHL® TIMBERSPORTS®

Türk Takımı ve STIHL TIMBERSPORTS

1985 yılından beri Dünyada 20’den fazla ülkede her yıl yapılan STIHL® TIMBERSPORTS® Ulusal kütük kesme yarışmaları ilk kez 2012 yılında ülkemizde de gerçekleştirilmiştir

Aşağıda belirtilen şartlara ve takvime uygun olarak yapılacak kamplar sonrasında Türk Takımı 19 ve 20 Ekim 2018 tarihlerinde İngiltere’nin Liverpool şehrinde gerçekleştirilecek Dünya Şampiyonasına katılacaktır.

2018 yılı için yeni sporcu başvurusu alınmayacaktır.

2018 Sezonu İçin Yarışma Takvimi ve İşleyiş Aşağıdaki Gibi Olacaktır

Türk Takımı Takvim bölümünde yer alan tarihlerde İstanbul'da ileri düzey eğitim kamplarına katılarak STIHL TIMBERSPORTS Dünya Şampiyonasına hazırlanacaktır.

Atletler katıldıkları her kamp için 150TL/kamp günü harcırah alacaklardır. Yol masrafları, öğlen yemek ve konaklama tarafımızdan karşılanmaktadır.

Dünya Şampiyonası katılım harcirahı 2.000TL olup Dünya Şampiyonasına giden tüm sporcuların konaklama, yol, vize, pasaport, seyahat,gıda vb masrafları tarafımızdan karşılanır. Türk Takımı Dünya Şampiyonası sıralamasında ilk sekize girmesi durumunda her sporcu 5.000TL, ferdi yarışlarda podyuma çıkılması durumunda podyuma çıkan sporcuya ilave olarak 5.000TL ödül verilecektir.Elbetteki yurtdışı müsabakalarda yaşanan milli gurur hiçbir ödülle boy ölçüşemez.

Yarışma ile ilgili tüm alet ve gereçler tarafımızdan verilecek, yurtiçi ve yurtdışı tüm organizasyonlar da tarafımızca gerçekleştirilecektir.

Yarışma Disiplinleri

1. Standing Blok Chop
Standing Blok ChopBu disiplin, bir balta ile ağaç kesme yarışmasıdır. Emniyetli ve sıkı bir şekilde dik olarak yerleştirilen 30 cm capındaki ahşap bir blok her iki tarafından vurmak suretiyle mümkün oldugunca kısa sürede kesilmelidir. Baltayı doğru yere vurmak ve güçlü vuruşlar yapmak bu disiplinde hızlı bir başarı elde etmek için önemli faktörlerdir. Bu dalda en iyi sporcuların puani 20 saniyenin altındadır.
2. Underhand Chop
Underhand ChopBu disiplin, devrilmiş ve yatay sekilde duran bir ağacı kesme canlandırmasıdır. Sporcuların yatay konumlandırılmış bir blok üzerinde durmak suretiyle ve kendi baltalarını kullanarak 32 cm kalınlığındaki ağaç gövdesini kesmeleri gerekir. Ağaç gövdesi her iki tarafından da kesilmelidir. Tek taraftan kesim yarışmacının yarışma dışı kalmasına sebep olur. Bu disiplinde Avrupadaki en iyi puan 20 saniyenin altındadır.
3. STIHL Stock Saw
STIHL Stock SawBu disiplininde tüm yarışmacılar STIHL'in standart zincirli testeresi MS660 kullanırlar. Testere bir süre ısındıktan sonra yere bırakılır. "Başla" sinyalinin verilmesi ile testere yerden alınır ve çapı 40 cm olan ahşap bloktan belli kalınlıkta iki tane disk kesilir. Bu disklerden biri testerenin yukarıdan aşağıya diğeri aşağıdan yukarıya hareketi ile kesilmelidir.
4. Single Buck
Single Buck46 cm çapında yatay konumda duran ahşap bloktan bir disk kesilmelidir. Bu işlem sırasında yaklaşık 2 metre uzunlugunda crosscut testere kullanılır. Bu kesim sırasında sporcunun ritmi ve dinamizmi değerlendirilir. Testerenin ahşap üzerinde rahat hareket edebilmesi için testere yağlı sıvı ile sprey edilebilir. Buna ek olarak, bir yardımcının disk ve gövde arasına takoz yerleştirmesine de izin verilir.
5. Hot Saw
Hot SawBu disiplinde, özel ayarlanmış, son derece güçlü motorlu testereler kullanılır. Amaç, 46cm çapında yatay olarak konumlandırılmış bir ağaç gövdesinden belli kalınlıkta 3 adet diski mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kesmektir. Bu disiplinindeki en büyük zorluk 62 hp gücündeki motorolu testereye yarışma süresince aynı konsantrasyonla hakim olabilmektir. 27kg ağırlığında ve zincir hızı 240km/h olan bu testereler için sporcuların yüksek seviyede güç kullanmaları gerekmektedir.
6. Springboard
SpringboardBu disiplinde önce iki kalas, tramplen görüntüsü oluşturacak şekilde dikey duran bir ağaç gövdesine yerleştirilir. Daha sonra ağaçın üst kısmında, yerden 2.8m yükseklikte duran 27cm çapındaki ağaç blogunu kesmek için bu tramplenlerin üzerine cıkılır. Springboard hassas ve güçlü bir teknik gereksinimi yanında sporcuların denge ve becerilerininde önem taşıması nedeniyle "üst seviye disiplin" olarakta anılır.

Disiplinlerde Kullanılacak Ürünler